18.5 C
Budapest
May 19, 2024
2020 – 2024 © MOCOHU Magyarország Hírek, Hungary News
Image default
fosszíliakambriumkövületMAGYARORSZÁGpaleontológiatitanokorys gainesiTudomány

Bizarr tengeri lény maradványaira bukkantak

Szakértők egy csoportja egy korábban ismeretlen, kambriumi tengeri fajt fedezett fel – írja az IFLScience. Az 541-485 millió évvel ezelőtti földtörténeti korra az állatvilág gyors fejlődése volt jellemző.

A mai szemmel bizarr külsejű Titanokorys gainesi a korabeli állatokhoz képest meglehetősen nagyra nőtt.

A faj kövületét a Sziklás-hegység kanadai részén, a Burgess-palán találták meg. A környéken korábban rengeteg hasonló korú fosszíliára bukkantak. Az itt feltárt kabriumi állatok többsége nem volt nagyobb egy bankkártyánál, a Titanokorys gainesi hossza viszont a fél métert is elérte.

Jean-Bernard Caron, az Ontariói Királyi Múzeum munkatársa és a felfedezésről beszámoló tanulmány egyik szerzője szerint az egykori élőlény mérete megdöbbentő. Mint mondta, a faj az egyik legnagyobb ismert kambriumi állat.

A Titanokorys a radiodonták közé tartozott, ezek olyan ízeltlábúak voltak, amelyek a kambrium idején éltek. Az állatok ezen csoportjára az egymástól távol eső szemek, a fogazott lemezeket tartalmazó kúp alakú száj, illetve a testükhöz képest nagy karmok voltak jellemzőek.

A Titanokorys jellegzetessége a hosszú, három részből álló páncéllal fedett fej volt. A szakértők úgy gondolják, hogy a radiodonták fontos szerepet töltöttek be a korabeli ökoszisztémában.

The post Bizarr tengeri lény maradványaira bukkantak first appeared on 24.hu.

Related posts

Így foglalja törvényekbe Orbán a gyűlöletkeltést

MOCOHU

Mindössze 57 új koronavírus-fertőzöttet találtak, 10 beteg meghalt

MOCOHU

Eltűnnek a Magyar Rádió épületének értékei, oda lesz a Pagoda, de több legendás stúdió is

MOCOHU

DMCA.com Protection Status


Pin It on Pinterest

Share This